Genel

Zone Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Zayıflama isteği yüzyıllardan beri insanlar arasında konuşulmakta ve bunun için çeşitli yöntemler geliştirilmekte. Modern zamanları ele alırsak az yemek yiyerek zayıflama yöntemleri diyet adı ile karşımıza çıkıyor. Günümüzde birbirinden farklı isimde ve özellikte yüzlerce diyet programı olduğunu söylemek mümkün. Bu diyetlerden bir tanesi de halk arasında en çok bilinenlerden bir tanesi olan Zone Diyeti. Her diyette olduğu gibi bu diyetin de kendine özgü birkaç püf noktası bulunuyor ve bu püf noktalarına dikkat ederek diyet programını uygulamak gerekiyor.

Zone Diyeti Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zone diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük olarak alınan kalori miktarı. Yüzde olarak konuşacak olursak %40 oranında karbonhidrat ve %30 oranında da yağ ve protein tüketilmesi gerekiyor. Bu oranlara dikkat edilmesinin asıl sebebi vücutta bulunan glisemik oranının kontrol altında tutulması. Glisemik oranının kontrol altında tutulmasının amacı ise elbette kilo almanın önüne geçilmesi. Zone diyetinin ilk olarak insanlar tarafından uygulanmaya başlanmasının asıl sebebi ise kronik rahatsızlığı olan kişilerin tedavisi. Ancak bu diyet uygulanan kişilerde gözlemlenen kilo verme olaylarından sonra tedavi bir diyete dönüşmüş ve günümüzde sağlıklı insanlar tarafından da uygulanır bir hale gelmiştir.

Bilindiği gibi vücuttaki kan şekeri kontrol altında tutulursa bünye rahatsızlıklara karşı daha dirençli bir hale geliyor. Bu noktada kan şekeri ile bağlantısı en fazla olan kalp hastalıklarının iyileşmesi de bu diyet sayesinde mümkün olmakta. Diyeti kilo vermek isteyen ancak aşırı kilolu olmayan kişiler tarafından uygulandığı gibi aynı zamanda Obezite gibi rahatsızlıklara sahip olanlar tarafından da uygulanmakta.

Bir günde üç öğün yemek yenildiği düşünüldüğünde öğünlerin ikisinde meyve, sebze ve zeytinyağı gibi besinler tüketilirken bir öğünde ise protein ağırlıklı besinler tüketilmekte. Elbette Zone diyeti yapan kişilerin hepsinde başarılı sonuçlar almak mümkün değil. Zayıflamak için bu diyeti yapan bazı kişilerde kilo vermek yerine kilo alma gözlemlenmiştir. Bu da Zone diyetinin her kişi üzerinde aynı etkiyi göstereceğinin garanti olmadığını bizlere gösteriyor.

Egzersiz Yapmak Önemli

Günümüzde uzmanlar uygulanan diyet programlarının kesinlikle çeşitli egzersizlerle desteklenmesi gerektiği görüşünde hemfikirler. Evden çıkmanın mümkün olmadığı durumlarda yürüyüş yapmak yerine günde en az 20 dakika çeşitli egzersiz hareketleri yapmak hem sağlık açısından önemli hem de daha kolay bir şekilde kilo vermek için son derece yerinde olacaktır. Düzenli olarak egzersize alışan bünyeler diyet programı bittikten sonra verilen kiloları yeniden almama konusunda da başarılı olacaklardır. Hatta bazı durumlarda verilen kiloların diyetlerden daha çok yapılan egzersizler neticesinde meydana geldiği dahi anlaşılmıştır. Bu bakımdan spor ve egzersiz yapmak en az diyet programı uygulamak kadar önemlidir.