Genel

Elma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Elma diyeti günümüzde önemli sayılabilecek diyetlerin başında gelmesine rağmen önemli bir kesim ise böyle bir diyetin varlığından haberdar değil. Elmanın yararları herkes tarafından biliniyor. Elma diyetinin özelliği ise elma ağırlıklı olduğu için insana enerji vermesi ve gün boyunca uzun süre tokluk sağlaması. Ancak elbette her diyette olduğu gibi bu diyette de size ne kadar faydalı olduğunu anlayabilmek için birkaç günlük bir deneme yapmanız gerekiyor. Bu süre zarfında herhangi bir sıkıntı yaşamadığınız taktirde diyete devam edebilirsiniz.

Elma Diyeti Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Günümüzde artık organik olmayan meyveler de satılmakta. Bu yüzden diyete bağlamadan önce yiyeceğiniz elmaların kesinlikle organik elma olmasına dikkat etmek gerekiyor. Dışarıdan müdahale edilmiş GDO’lu elmaların elma diyetinde çok da verim sağladıkları söylenemez. Bunun yanında elma diyetini diğer diyetlerle karşılaştırdığımız zaman en kısa sürede sonuç alınan diyet olduğunu söylemek doğru olacaktır. Elbette her kişi üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylemek mümkün olmuyor. Elma diyeti sırasında en çok görülen yan etki ishaldir. Bunun en büyük sebebi ise üst üste üç gün boyunca kişinin sadece elma tüketmesidir. Bu durum her bünyede aynı etkiyi yaratmaz. Bazı bünyeler bu durumu kaldırmakta zorlanabilirler.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Elma diyetinin uygulanması oldukça basittir. Diğer diyetlerle karşılaştırıldığında oldukça basit ve zahmetsiz bir uygulama süreci bulunmakta. Gün içinde yani toplam 24 saatlik bir süre içinde 2 ila 3 kilo arasında elma tüketimi yapılması gerekmekte. Bunu öğünler şeklinde yapabileceğiniz gibi gün içine yayarak acıktığınız zamanlarda da yapabilirsiniz. Elma tüketiminin yanında yine 24 saatlik süre için 10 bardak su içmek gerekiyor. Elma enerji veren bir meyve olduğu için gün içinde herhangi bir yorgunluk hissetmeyeceğiniz için rutin işlerinizi yapma konusunda rahat olabilirsiniz. Ayrıca düşük kaloriye sahip olduğu için kilo vermenizi daha da kolaylaştırır.

Diyetin ilk 3 gününde kesinlikle elma ve sudan başka bir şey tüketilmemelidir. 3 günden sonra ise diyeti yine sağlıklı gıdalarla birlikte tüketerek çeşitlendirmek mümkün. Örneğin elma ile birlikte yulaf ezmesi tüketmek sabah kahvaltısı için güzel bir seçenek olacaktır. Bununla birlikte yine elma ve brokoli, elma ve balık ızgara tüketimi yapılabilir. Elma başlı başına tok tutan ve doyurucu bir meyve olduğu için gün içinde çok fazla açlık hissetmezsiniz. Ancak aç olmasanız da günlük 2-3 kilo arasında bir elma tüketimi yapmanız gerekiyor. Özellikle ilk üç gün boyunca buna özen gösterin. Zaman zaman fazla elma tüketiminden sıkılacak noktaya gelebilirsiniz. Böyle durumlarda bitiremeyeceğinizi anladığını elmaların suyunu sıkıp su olarak da tüketebilirsiniz. Ancak elma suyu tükettiğiniz zamanlarda ekstradan tuvalete gidebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Çünkü gün içinde zaten su içiyor olacaksınız ve buna bir de elma suyu eklenmiş olacak.