Genel

Altın Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Altın Otu bitkisi kilo verme denildiğinde insanların aklına gelen ilk bitkiler arasında. Bu bitki halk arasında daha çok çay şeklinde tüketilmekte. Kilo verdirmenin dışındaki en büyük faydası ise sindirimi daha kolay bir hale getirmesi. İnsanlar Altın Otu bitkisini uzun yıllardan beri bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de kullanmaya devam ediyorlar.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Alton Otu yukarıda da belirttiğimiz gibi en kolay ve zahmetsiz olarak çay şeklinde tüketiliyor. Bu şekilde tüketmek sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor ve aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Özellikle böbrek yetmezliği çekenler için oldukça önemli doğal ilaçlardan bir tanesi. Aynı şekilde böbreklerinde herhangi bir rahatsızlığı bulunmayanların da sürekli olarak tüketmeleri ileride karşılaşabilecekleri başta böbrek sirozu gibi rahatsızlıklardan kendilerini koruyacaktır. Altın Otunun bir diğer özelliği ise vücutta oluşabilecek olan yağlanmanın önüne geçmesi. Bu da bir anlamda fazla ve gereksiz kilo almanın önüne geçmek demek. İnsanlar bu yüzden de bu bitkiyi tüketmeyi tercih ediyorlar. Yemeklerden sonra tüketilmesi ise hazmın kolay bir şekilde yapılmasına olanak sağlıyor.

İnsanların en çok şikâyet ettikleri ve yıl içinde bir ya da birkaç kez maruz kaldıkları ağız içinde çıkan aftların da en büyük düşmanlarından bir tanesi. Çay şeklinde tüketildiğinde ağız içinde oluşan bakterileri de ortadan kaldırıyor. Bu durum ağız içinde oluşabilecek olan yaralara da engel olmakta.

Altın Otu çayının bir diğer özelliği ise insanı tok tutması. Özellikle sabahları çay şeklinde tüketmek, bir sonraki öğüne kadar tok kalınmasını sağlamakta. Etkisi o kadar büyüktür ki bazen acıkma hissi yaşamadığınız için öğün atlayabilir ya da atıştırmalıklarla geçirebilirsiniz. Sadece bu çayı tüketerek dahi herhangi bir diyet uygulamadan önemli kilolar vermek mümkündür.

Altın Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarın litre oranında bir su için hazırlayacağımızı düşünürsek ihtiyacımız olan 4 gram Altın Otu bitkisi, iki tutam ıhlamur ve 10 tane kuşburnudur. Bu malzemeleri bir havanda güzel bir şekilde döverek toz haline getirmemiz gerekiyor. Eğer suyu 1 litre olacak şekilde düşünürsek kullanacağımız malzemeleri de 2 katına çıkarmalıyız. Malzemeleri suyun içine attıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatıyoruz. Sonrasında ise içindeki malzemeleri süzerek tüketebiliriz. Çayın diğer çaylardan en büyük farklarından bir tanesi sıcak olarak tüketmek zorunda olmamamız. Oda sıcaklığında saklayarak gün içinde dilediğimiz zamanlarda tüketmemiz mümkün. Ancak dikkat etmemiz gereken nokta soğuduktan sonra ikinci bir defa kaynatmamamız gerektiği. Bu çayın içindeki minerallerin ortadan kaybolması anlamına geliyor. Zira ilk kaynatma işlemini çayın içindeki malzemelerle birlikte yapmıştık. Gün içinde 1 litreden fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor. Aynı şekilde çayı tüketirken şeker ya da herhangi bir tatlandırıcı kullanmamaya özen gösteriyoruz.