Genel

Avokado Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Tropikal meyveler uzun zaman boyunca ülkemizde ya satılamayan ya da satış fiyatı çok pahalı olan meyveler sınıfında olmuşlardır. Bu yüzden bu tür meyvelerin diyet programları içerisinde tüketilmeleri de zor olmuştur. Ancak günümüzde artık her ülkede her türlü meyvenin üretimi teknolojinin de yardımıyla kolay bir şekilde yapılmakta. Tropikal bir meyve olan avokadonun da kendine özgü bir diyet programı mevcut. Avokado diyeti son zamanların en çok tercih edilen diyet programları arasında üst sıralarda yer almakta.

Avokado Diyeti Nasıl Yapılır?

Avokado üzerine yapılan bilimsel araştırmalar bu meyvenin insanı tok tuttuğunu sonucunu ortaya koymuştur. Sağlıklı bir yanı olmasından ötürü avokado diyeti kişi istediği sürece yapabilmektedir. Diyetin en önemli kurallarından bir tanesi programın uygulandığı süre boyunca kesinlikle su tüketimi yapılmasıdır. Diyetin uygulandığı günler sabah uyandıktan sonra bir bardak su içmek gerekiyor.

Üç günlük avokado diyetinin nasıl olacağı hakkında bir açıklama yapacak olursak; ilk gün sabah kahvaltısında yarım avokado ve yeşillikten oluşan salata tüketilmekte. Öğle yemeğinde ise kırmızı lahana, limon suyu ve avokado akşam yemeğinde ise herhangi bir sebze yemeği ve tavuk sote yiyoruz. İkinci gün sabah kahvaltısında beş dilim avokado ve yumurta, ölen avokado salatası ve Hindistan cevizi suyu, akşam yemeğinde ise bir bardak ılık süt ve avokadolu somon tüketiyoruz. Diyet sırasında öğünler arasında birer bardak yeşil çay tüketmek de serbest. Üç günlük diyetin son gününde sabah kahvaltısında iki dilim avokado, öğle yemeğinde avokado salatası ve Hindistan cevizi suyu, akşam yemeğinde ise havuç, ıspanak, kuşkonmaz ve avokadolu tavuk göğsü tüketiyor. Eğer diyeti uzatmak isterseniz yukarıdaki öğünlerde sayılan besinlerin çeşitli kombinasyonlarını yaparak da tüketebilirsiniz. Bu sayede aynı şeyleri tüketmekten de sıkılmamış olursunuz.

Avokado diyetinin en önemli özelliği yukarıda da söylediğimiz gibi sabah uyandıktan sonra bir bardak su içtikten sonra kahvaltı etmek. Bu sayede mide önceden çalışmaya başlıyor ve aynı zamanda kahvaltıdan sonra uzun süreli bir tokluk hissi yaratılması amaçlanıyor. Su içilmesinin asıl amacı sağlıklı olmaktan ziyade iştahın kapanmasını sağlamaya çalışmak.

Avokado diyeti her diyette olduğu gibi çeşitli egzersiz hareketleri ile desteklenmelidir. Yine her diyette olduğu gibi uygulamaya başlamadan önce bir diyetisyene başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi almak doğru olacaktır. Programın sağlıklı bir şekilde işlemesi için diyette tüketilmesi istenen gıdaların dışına çıkmayınız ve kesinlikle ara öğünler belirlemeyiniz. Bununla birlikte öğünlerin zamanlarını geçirmemeye de dikkat ediniz. Eğer bir öğünü geçirdiyseniz ve bir sonraki öğün saati yaklaşıyorsa iki öğünü birleştirmeyiniz ve geç kaldığınız öğünü atlayınız. Diyet yapan kişiler kaytarmaya meyilli oldukları için bu tarz davranışları yapmamaya özellikle dikkat etmeleri gerekmekte. Aksi taktirde diyet amacına ulaşmayacaktır.