Genel

Çay Süt İle Birlikte Tüketilir mi?

Çay Ve Süt Nasıl Kullanılır?

Çay günümüzde hemen hemen dünyanın her ülkesinde tüketilen bir içecek. Her ne kadar değişik tüketme şekilleri olsa da en çok tüketilenler arasında. Bazı ülkelerde çayı tüketme şekli de bize göre çayı tek başına tüketen toplumlarla karşılaştırıldığında oldukça garip. Örneğin İngiltere başta olmak üzere hiç de azımsanmayacak kadar çok ülkede çay ile süt karıştırılarak birlikte tüketiliyor.

Çay ve Sütün Faydaları

Çay ve süt elbette birbirinden bağımsız hatta birbirine zıt denebilecek iki içecek. Bir tanesi bitkisel diğeri ise hayvansal. Bu nedenle bu iki içeceğin karıştırılıp tüketilmesi bizim için alışılagelmiş bir durum değil. Tek başlarına değerlendirildiğinde iki besinin de inanılmaz faydaları bulunmakta. Yıllardan beri en çok tüketilen çayların yeşil ve siyah çay olması bu iki çay üzerinde yapılan araştırmaların da öncelikli olmasına sebep olmuştur. Çay doğadan toplandıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek bizlere ulaşır. Bu işlemler genellikle çayın tadında da bir değişime sebep olur. Ancak temellinde her iki çayda da Flavonoid bileşiği bulunur. Bu bileşik hücrelerde meydana gelen tahribatın kısa sürede iyileştirilmesinde etkilidir. Bunun yanında kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları üzerinde de önemli yararları belirlenmiştir. Her gün siyah çay tüketmek tansiyonu düşük olan kişilerde olumlu etkilere sebep olmuştur. Ayrıca kolesterol sorunları yaşayanlar için de siyah çayın faydaları bulunmakta.

Süt ise yetişkinlerden ziyade gelişme çağında olanlar için daha yararlı bir besin. Bu süreçte vücudun ihtiyacı olan protein de süt sayesinde alınmakta. Hastalıklarla savaşma konusunda da dirençli bir vücut için süt tüketmek gerekiyor. Peki, çay ve sütün karışımı tek başlarına olan faydalarını arttırır mı?

Çay ve Süt Karıştırıldığında Etkileşim Olabilir

Tek başlarına oldukça fazla yararı olan çay ve süt karıştırıldığında faydalarının arttığını söylemek mümkün olabilir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar ışığında birlikte tüketmenin en çok ağız kanseri riskini azalttığı sonucu ortaya çıkmıştır. Buradan hareket edildiğinde iki besinin karıştırılmasının faydalı olabileceği sonucunu çıkarmak mümkün. Yine yapılan araştırmalar süt içinde bulunan proteinin çayda bulunan bileşiklerin vücut tarafından daha hızlı bir şekilde emilmesine yardımcı olduğu sonucu bulunmuştur. Bu şekilde vücudun bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha kısa bir sürede savunmaya geçmekte.