Genel

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Womin kozmetik finex tea-atkins diyeti

Womin kozmetik finex tea-atkins diyetiAtkins Diyeti Nedir?

Diyet çalışmalarının hız kazandığı 1970 yılından itibaren bu konuda ortaya çeşitli diyet programları atılmaya başladı. Elbette rağbet görenler daha çok işinin ehli olan doktorlar tarafından bulunan diyet programları oldu. Bu doktorlardan bir tanesi de Robert Atkins. Kendi adını verdiği Atkins diyeti kısa süre içinde insanlar arasında popüler olup uygulanmaya başlayan bir diyet haline geldi. Diyeti diğer diyetlerden ayıran en önemli özelliği ise karbonhidrat kullanımının neredeyse sıfıra indirgenmesiydi. Vücuda gereksinimi olan karbonhidratı vermek yerine protein ile bu eksiklik kapatılmaya çalışılıyordu. Karbonhidrat bulamayan bünye kısa bir süre içinde onu yerine protein yakmaya başlıyor ve bu sayede kilo veriliyordu.

Atkins Diyeti Sırasında Tüketilecek Gıdalar

Hemen hemen tüm diyet programlarında olduğu gibi Atkins diyeti uygulanırken uyulması gereken en önemli kural şeker ve tuz kullanımının sıfıra indirgenmesi. Bunun yanında yağ, margarin ve içinde şeker bulunan çeşitli şurupların da tüketilmesi yasaklanmıştır. Ülkemizde en çok tüketilen karbonhidratlar olan kuru fasulye, nohut, mercimek ve pirinç gibi gıdaları tüketmek de bu diyet ile yasaklanmıştır. Bunların yanında yine ucuz olduğu için tercih edilen makarna da tüketilmemesi istenen bir diğer gıdadır. Bunların yanında yine tüketilmemesi gereken çeşitli meyveler de bulunmakta. Elma, muz ve incir gibi meyvelerden de uzak durmak gerekiyor.

Peki Atkins diyeti sırasında neleri tüketmek mümkün? Pek çok diyette olduğu gibi bu diyette de balık ve beyaz et tüketmek mümkün. Kulağa garip gelse de diyette sucuk dahi tüketilebiliyor ki pek çok diyette bu mümkün olmamakta. Tavuk ile birlikte diğer kanatlı hayvanları tüketmek de mümkün. Süt, yoğurt ve peynir gibi yağsız hayvansal gıdaları tüketmek de serbest. Sebze tüketimi ise oldukça geniş bir yelpazede mümkün oluyor. Patlıcan, ıspanak, pırasa ve salatalık tüketmek mümkün.

3 Günlük Atkins Diyeti

Atkins diyeti yapanlar istedikleri şeyleri tüketemediklerini çok fazla söyleyemeyeceklerdir. Örneğin diyetin ilk gününde sabah kahvaltısında yumurta ve domates, öğlen yoğurt ve tavuklu salata akşam ise haşlanmış sebze tüketimi oldukça zengin bir yemek menüsü olarak karşımıza çıkıyor. İkinci gün ise beyaz peynir, ceviz ve haşlanmış yumurtayı kahvaltıda, ton balıklı salatayı öğle menüsünde ve haşlanmış tavuğu da akşam yemeğinde tüketmek mümkün. Son gün ise sabah kahvaltısında ceviz, çilek ve yoğurt, öğle menüsünde ızgara köfte, akşam menüsünde ise somon ve az yağlı salata tüketmek mümkün. Görüldüğü üzere çeşit olarak da menüler son derece uygun.

Tüm diyet programlarında olduğu gibi Atkins diyetini uygulamadan önce de bir diyetisyene başvurmak uygun olacaktır. Atkins diyeti gibi karbonhidratların direkt olarak tüketilmesini engelleyen diyetlerde durum çok daha önemli bir hal alıyor. Çünkü bu tarz diyetler bünyenin normal çalışmasına engel olarak zayıflatmayı amaçlayan diyetler.